Vispirms es noskatījos filmu „The Reader” (jo tajā spēle Keita Vinsleta), titros izlasīju, ka tā ir pēc romāna motīviem, uzzināju, ka oriģinālā ir vāciski un padomāju, ka to nu gan neviens netulkos. Liels bija mans pārsteigums, kad atklāju, ka izdevniecība AGB to ir paspējusi izdarīt jau pirms 8 gadiem.

Tā ir maza formāta grāmatiņa, kuru lasot trolejbusā, es vairākas reizes pabraucu garām savai pieturai. Ar mani nemaz tik bieži tā nenotiek. Sižets – pēckara Vācijā 36 gadus veca sieviete, tramvaja konduktore satiek 15 gadus vecu skolēnu, kurš apstākļu sakritības rezultātā nokļūst viņas gultā. Viņa viņam māca mīlēties, viņš viņai – lasa priekšā grāmatas. Viņi iepazīstas agrā pavasarī, sieviete pēkšņi nozūd vasaras beigās. Bet Mihaela atmiņā šī sieviete paliek uz visiem laikiem. Vēlāk izrādās, ka viņa ir bijusī koncentrācijas nometnes uzraudze, kuru notiesā uz mūžu. Tiesas procesa laikā Mihaels saprot, ka viņa ir analfabēte, kura to slēpj.

Grāmatas noskaņa ir skumja un vienlaikus maiga. Jaunā puiša atmiņas par Hannu mijas ar viņa pārdomām par holokaustu, cilvēku atbildību par nodarīto, viņš pūlas saprast, kā ir spējis mīlēt un joprojām mīl cilvēku, kuru nosoda sabiedrība. Savā pieaugušā dzīvē viņš vairs nelaiž nevienu sev tik tuvu klāt: „Nekad vairs tā nepazemoties un pašam nepazemot kā attiecībās ar Hannu, nekad vairs nevainot otru un nejusties vainīgam, nevienu vairs nemīlēt tā, lai zaudējums radītu sāpes…

Protams, ka līdztekus holokausta tēmai, otra nozīmīgākā ir analfabētisms. Hanna pa dzīvi taustās un baidās no savas kaunpilnās atmaskošanas. Ir skumjas par likteni, kuram gājušas garām daudzas iespējas.

3 iemesli, kāpēc lasīt šo grāmatu:

1) aizkustinošs mīlas stāsts;

2) cik lielā mērā mēs varam būt atbildīgi par otra dzīvi, kādu iespaidu tas atstāj uz mūsējo?

3) cilvēks un vara: vai ir iespējams nepakļauties un izdzīvot?

Grāmatas autors Bernhards Šlinks (1944) nav profesionāls literāts, lai arī kā tieslietu profesors sarakstījis vairākas monogrāfijas. Pirmajiem kriminālromāniem 1995.gadā seko „Priekšlasītājs” (Der Vorleser), kurš gūst milzīgus panākumus. Latviski 2007.gadā vēl ir iznākusi grāmata „Pārnākšana”.