Lelde Stumbre. Mācītājas māja. – Rīga: Lauku Avīzes izdevniecība, 2009. – (Lata romāns; 9 (123))

Vispār es meklēju Stumbres jaunāko romānu “Savienoto trauku līkums”, lasīju labas atsauksmes. Atradu viņas otro romānu, nolēmu nomēģināt. Teikšu kā ir – varētu jau, cienot viņas 50 lugas, pateikt kaut ko samierniecisku, bet kāpēc gan? Stumbre spēj rakstīt ļoti labas lugas, kādēļ gan samierināties ar viduvējiem romāniem?

Galvenā varone Benita ir mācītāja kāda lauku nostūrī, savā dzimtajā ciemā. Viens bērns, bagāts vīrs, kurš ģimenei uzceļ baltu māju kalna galā. Kādā novembra vakarā Benita, braucot pa liepu aleju, kas ved uz viņas māju, noslīd no ceļa un ietriecas liepā. Viņa ir iesprostota mašīnā un tur visu nakti pārdomā dzīvi un redz vīzijas. Romāna beigās viņa atmostas slimnīcā un saprot, kas jāmaina viņas dzīvē.

Vispirms jau man galvenā varone Benita liekas neloģiska – kāpēc lai tāda rakstura būtne kļūtu par mācītāju? Es neredzu pamatotu iemeslu viņas mācību izvēlei, kā arī pēc tam, lai noenkurotos pašas dzimtajā ciemā. Autore viņai pārmet apkārtējās vides nezināšanu – es kaut kā apšaubu, ka ir iespējams dzīvot laukos un būt tik lielā neziņā par savas draudzes locekļu dzīvēm. Arī viņas sakars ar Haselu – nemierīgo, smuko puisi… es saprastu, ja autorei būtu gadi divdesmit, tad tāda tīksmināšanās gar sieviešu mīluli būtu saprotamāka.

Benita nesamaņas brīžos ceļo laikā un redz pakalnu, uz kura uzcelta viņas māja, dažādos gadsimtos. Šīs gadsimtu ainiņas īstenībā ir labākas par pašas Benitas dzīves stāstu, lai arī to ir pārāk daudz un viņas sadrumstalo visu stāstu. Tradicionāli šādās spēlēs ar laiku netiek izveidots vairāk par divām sižeta līnijām, man patiesībā vispār nekļuva skaidra to jēga. Jā, vēsture, žēl personāžu – un tad? Sarunas ar māti un vīzijas par vīra dzīvi bija vērtīgākas Benitas dzīves pārvērtēšanai. Ja es būtu grāmatas redaktore, tad par šādu manuskriptu teiktu: ļoti jauks pirmais uzmetums, brīnišķīgs iemesls strādāt tālāk.

Vienvārdsakot, nekādu ļaunumu grāmata jums nenodarīs, bet izdomāt iemeslu, kāpēc to vajadzētu lasīt, es arī nevaru.