19.gadsimta Anglija mani ir ievilinājusi uz ilgāku laiku – bet man te patīk: daudz krāsainu stāstu slēpjas aiz viktoriāņu noslēgtajiem stāviem. Šai zemē visiem tiek dota kāda cerība – tas nekas, ja esi nezināmu vecāku bārenis, var izrādīties, ka tavs tēvs ir lords; tas nekas, ja tituls ir, bet naudas lādē peles danco, vienmēr taču var nomirt kāda bagāta tantīte; varbūt esi neglīts un nabags? – tas nekas, cēla dvēsele un laba sirds tev atnesīs īstu (un naudīgu) mīlestību.  Iespēja tam visam īstenoties strauji paaugstinās, ja gadījumā esi kāds Čārlza Dikensa romāna varonis – šeit visi cieš un pārdzīvo dažādas likteņa peripētijas, bet beigās vienmēr tiek atalgoti pēc nopelniem.

Varbūt angļiem var pārmest daudz ko, bet ne nolaidību pret savas klasikas ekranizāciju. BBC veidotās filmas un seriāli spēj gan godprātīgi izturēties pret daiļdarbu, gan pielāgot to ekrāna prasībām, gan apvienot vienā veselumā brīnišķīgus aktierdarbus. Dikensa romāns “Saltais nams”(1853) BBC versijā ir izpelnījies veselas trīs ekranizācijas: 1959., 1985. un 2005.gadā, tā sacīt, katrai paaudzei pa versijai – reizi 25 gados. (Nav tik traki, “Džeinu Eiru” ekranizē reizi piecgadē.) 2005.gada versija ir 15 pusstundu ilgas sērijas; varbūt varētu likties, ka lielais romāns pārvērsts ziepju operā, tomēr tas atbilst tā pirmajai iespiešanas versijai – tas tika publicēts divdesmit daļās no 1852.gada marta līdz 1853.gada septembrim, katru laidienu nobeidzot ar aizraujošu sižeta pavērsienu.

Dikensa romāns “Saltais nams” tiek uzskatīts par vienu no viņa labākajiem. Protams, ka tajā ir viss mums nepieciešamais: a) vientuļa bārene, kura nezina savus vecākus, bet viņai uzrodas laipns aizbildnis; b) salta lēdija ar noslēpumu un ļaunu advokātu-šantāžistu; c) pazudis testaments, kurš ir radījis gadu desmitiem ilgu, bezcerīgu tiesas prāvu; d) pāris ļautiņi, kuri skaisti mirst, izdvešot pēdējos liktenīgos vārdus; e) smaržīgu vēstuļu čupiņa, pārsieta ar sārtu lentīti. Vēl varam piesviest labdarības dāsno gaismu, liktenīgus pārpratumus un laimīgas atkalsatikšanās, kā arī mūžīgas mīlestības zvērestus. Vai pilnai laimei vajag vēl kaut ko? Īstenībā vajag  – bez labas grāmatas adaptācijas vajag arī labus aktierus. Šī seriāla zvaigzne ir Džiliana Andersone – nemirstīgo X-failu neizteiksmīgā FBI aģente, kura ir pārvērtusies skaistajā, skumjajā lēdijā Dedlokā. Viņas tēls seriālam piešķir to īpašo, krēslaino noskaņu. Patiesībā visi aktieri ir ļoti labi, ir tāda sajūta, ka viņi no visas sirds izbauda savus varoņus un atdevīgi iemiesojas piedāvātajos tēlos. Dikensam visās grāmatās ir varoņi – dīvainīši, te tad nu laimīgais britu aktieris var izvērsties savā meistarībā pilnā apjomā.

Nekādu atklātu seksa ainu, nekādas vardarbības un rupjību – nekas no tā visa, kas tagad tiek lietots, lai noturētu skatītāju uzmanību – bet intriga un spriedze tiek saglabāta astoņu stundu garumā.