Līvija Volkova. Blaumaņa zelts: rakstnieks savā laikā, darbos un cilvēkos. – Rīga: Karogs, 2008.
Oktobris jāsāk ar atskatu vienā no maniem vasaras lasījumiem. Apzināti biju ieplānojusi vienu no sava izaicinājuma biezākajām grāmatām lasīt atvaļinājumā, jo literatūrzinātniece Līvija Volkova ir pacentusies no sirds – 655 lappušu garumā viņa ir Blaumaņa labākais draugs un līdzgaitnieks. Pilnīgi droši grāmatai varētu likt apakšvirsrakstu “Viss par Blaumani”, jo man ir grūti iedomāties, ka varētu uzrakstīt vēl kādu grāmatu, ja nu vienīgais smalku rakstu par kādu līdz šim nezināmu Blaumaņa biogrāfijas atradumu. Tādēļ man ir nelielas grūtības rakstīt par šo grāmatu, jo ir tāda absolūta pabeigtības un tēmas izsmeltības sajūta.
Pirmkārt, grāmata noteikti ir labs palīglīdzeklis visiem Blaumaņa pētniekiem. Tajā ir gan Blaumaņa biogrāfija, gan arī diezgan plaša viņa literāro darbu – dzejas, prozas un dramaturģijas – analīze, kā arī aplūkoti tie vietējie un ārzemju autori, kas varētu būt atstājuši iespaidu uz Blaumaņa daiļradi.
Otrkārt, grāmatā, ņemot vērā, ka Blaumaņa maizesdarbs mūža garumā bija žurnālistika, ir plaša nodaļa, kas veltīta tā laika latviski iznākošajai presei, tai skaitā arī atjaunotajām “Pēterburgas Avīzēm”. Avīžniecības aizkulisēs ir gana daudz notikumu un intrigu, kam Blaumanis ir spiests veltīt, manuprāt, pārāk daudz sava laika.
Treškārt, Blaumanis ir bijis gan teātra recenzents, gan lugu rakstnieks, gan arī mūža nogalē pretendējis pat uz Rīgas Latviešu teātra direktora posteni, tādēļ izlasāms arī ieskats latviešu teātra vēsturē.
Ceturtkārt, Blaumanis bija cilvēks ar plašu sirdi, sabiedriski ļoti aktīvs, tādēļ krietni daudz lappušu ir veltīts viņa draugiem, paspārnē ņemtajiem jaunajiem rakstniekiem un kolēģiem. Ne viss te ir bijis tik rožaini, cilvēki ir tomēr ļoti dažādi, dažas lietas man bija negaidīti neglītas. Blaumanis savus draugus ļoti mīļoja, tiem pieķērās, tādēļ arī daudz ko piedeva. Labi, ka Volkova ir diezgan plaši atspoguļojusi, kādēļ ir radušās baumas par Blaumaņa iespējamo homoseksualitāti un pārliecinoši tās atspēkojusi.
Sākotnēji man likās neierasta autores iecere izveidot atsevišķas nodaļas par katru no Blaumaņa nodarbēm un stāstīt par tām savrupi. Tomēr jāatzīst, ka tas bijis diezgan prātīgs lēmums, jo Blaumaņa dzīve bija apbrīnojami daudzpusīga. Viņš ir bijis tik čakls un darbīgs cilvēks, ka īstenībā mani vairs nepārsteidz, ka, neskatoties uz viņa izteikto ģimeniskumu, viņš tā arī neapprecējās. Pa kuru laiku? Varbūt tās, pie kurām viņš brauca precībās, nemaz nebija tās īstās, bet tā īstā, vienīgā viņam bija tikai kā tāla zvaigzne dzejniekam. Volkova uzskata, ka Blaumaņa kvēlākā mīlestība bijusi Marija fon Andrejanova, bet viņš no tās atteicies dažādu iemeslu vadīts.
Izlasīt tik biezu literatūrzinātnisku pētījumu tiešām varētu likties nopietns izaicinājums, bet es nenožēloju, ka pieķēros. Nezināju, ka Blaumanis ir bijis tik daudzpusīgs, rakstījis ne tikai dzeju un prozu, bet arī satīru, tulkojis un režisējis teātri, labi dziedājis un pratis būt sirsnīgs draugs. Atzīšos, ka šogad jūnijā pirmoreiz savācos aiziet uz ikgadējām “Skroderdienām Silmačos” Nacionālajā teātrī un biju lielā sajūsmā no redzētā. Tas ir iestudējums, kuru es ieteiktu ikvienam – arī bērniem un tam vīrietim, kuru sieva ir aiz ausīm uz teātri atvilkusi. Aktieriem bija tik liels spēlētprieks, ka tas aizrāva visu zāli – pasmējāmies, paraudājām, padziedājām. Un tā ir luga, kuru pirms vairāk nekā 100 gadiem pēc pirmizrādes nolīdzināja ar zemi…
Manuprāt, Blaumanis, skatoties no mākoņu maliņas, ar daudz ko varētu būt apmierināts: viņa darbi tiek lasīti joprojām, lugas uzvestas, radītie tēli ir kļuvuši par nozīmīgiem simboliem mūsu kultūrvēsturiskajā telpā. Un viņam šeit ir labs draugs literatūrzinātnieces Līvijas Volkovas personā – lai katram rakstniekam tāds būtu!
Okt 02, 2011 @ 15:43:41
Es savā lasītāja karjerā esmu izlasījis tikai divu rakstieku visus kopotos rakstus, Blaumaņa un Dž.Londona. No literaratūrzinātnes gan man mājās ir tikai “Latviešu literatūras kritika 1905.-1911. gads”. Izskatās iespaidīgi, tā ar neesmu saņēmies izmest ārā.
Okt 02, 2011 @ 16:52:49
Tev gan mājās padomju brīnumi izrādās 🙂
Londona Kopotos rakstus es arī izlasīju (izņemot Mārtiņu Īdenu). Blaumanim, kā sapratu, Kopotie raksti jaunajā drukā ir vismaz 3 variantos, tomēr satīru es lasījusi neesmu, tikai lugās un filmās. Starp citu, daži noveļu nobeigumi dažādos izdevumos atšķiroties, Blaumanis ir pārstrādājis.
Okt 02, 2011 @ 17:08:52
Tos Blaumaņa kopotos rakstus es lasīju pirmas divpadsmit gadiem un tik vien aceros, ka pa daļām tos stiepu mājās no bibliotēkas. visgrūtāk gāja ar stāstiem vācu valodā. Bet kurš variants tas bija neatceros, vecā drukā nebija noteikti, un 1949. gada izdevums ar ne.
Okt 02, 2011 @ 17:46:56
Gan jau ka lasīji pēdējo, Jumavas izdoto zaļajos vāciņos, pēc kara vēl ir 1958.gada izdevums un trimdā izdotais. Vispār interesanti – kā puisis tavā toreizējā vecumā (pieņemu, ka ap 20) nonāca līdz Blaumanim?
Okt 02, 2011 @ 20:58:57
Nu Vollesa “garadarbus” jau ar tai pat laikā izlasīju. Iemesls pavisam vienkāršs, tad man bija daudz brīva laika un minimāla grāmatu izvēle. Bet nu man jau kā lauķim patīk darbi ar lauksaimniecības elementiem.
Okt 02, 2011 @ 18:59:56
Atceros, visvairāk mani sajūsmināja Blaumaņa psiholoģiskais raksturojums. Aizbildnieciska izturēšanās, kaut vislabāko nolūku vadīta, Rūdolfam radīja visvairāk domstarpības ar viņa laikabiedriem. Kuram tad patiktu, ja viņu nemitīgi pamācītu, prātnieciski norādītu, ko un kā labāk darīt mākslā? Radoši cilvēki parasti ir izteikti jūtīgi un tā tam jābūt, lai veikums būtu ticams. Tomēr Blaumaņa personības starojums droši vien bija sajūtams jau iztālēm, kaut caur vēstuļu apmaiņu. Nemitīga sevis iekšēja urdīšana laikam varētu tikt uzskatīta par ģēnija rakstura lielumu. Un Rūdolfs Blaumanis bija apveltīts ar gandrīz neizsīkstošu enerģiju. Grāmatu pavisam noteikti ir vērts lasīt ikvienam, kuram interesē literatūra.
Okt 02, 2011 @ 22:31:53
Tomēr Blaumanis daudziem no jaunajiem censoņiem ir ļoti palīdzējis un arī viņi paši kā lieli vīri vēlāk viņu ir tikai ar pateicību pieminējuši. Tā tāda jaunības karstgalvība, kad liekas – esmu visgudrākais. Pats Blaumanis jau arī nekāds vecis nebija, nomira labākajos gados.
Man patika Volkovas noteiktais sadalījums un būtībā nemaz nevajag lasīt visu – iesākumam pietiek ar tām nodaļām, kas veltītas Blaumaņa ģimenei un draugiem, tas jau vislabāk atklāj cilvēku.