Agata Kristi. Slepkavība Ziemassvētkos / no angļu val. tulk. Ilze Lāce. – Rīga: Artava, 1994. (Agatha Christie. Hercule Poirot’s Christmas jeb A Holiday for Murder (1938)).

Agata Kristi. Piedzīvojums ar Ziemassvētku pudiņu : stāsti / no angļu val. tulk. A.Apiņa. – Rīga : Hermess, 1994. – (Saturs: Piedzīvojums ar Ziemassvētku pudiņu (The Adventure of the Christmas Pudding); Spāņu lādes noslēpums (The Mystery of the Spanish Chest); Divdesmit četri melni strazdi (Four and Twenty Blackbirds); Vajākais kucēns (The Under Dog); Sapnis (The Dream) ; Mistera Grīnšova nedarbs (Greenshaw’s Folly).

Vecā labā Agata Kristi ir teikusi, ka vislabāk viņai padodas izdomāt detektīva sižetu sēžot karstā vannā un graužot ābolus. Jāsaka, ka šajā drēgnajā laikā tīri labi ir arī lasīt Kristi detektīvus, sēžot karstā vannā un lobot mandarīnus. Un var arī piemeklēt Ziemassvētku noskaņai atbilstošu lasāmo.

Pirmais romāns “Slepkavība Ziemassvētkos” vēsta par Lī ģimeni, kuras galva – vecais multimiljonārs Simeons Lī – ir nolēmis Ziemassvētkos apvienot ģimeni, saaicinot mājās visus četrus dēlus un nekad neredzēto meitas meitu. Ģimenē ir sarežģītas attiecības, un šis laipnais žests tiek uztverts ar aizdomām, kā vēlāk izrādās – pamatotām. Ziemassvētku vakarā ģimene izdzird no Simeona istabas nākam grautiņa skaņas un skaļu vaidu, durvis izrādās aizslēgtas un, ielaužoties istabā, viņi atrod tēvu nogalinātu asins peļķē.

Romāns ir rakstīts tradicionālajā “locked room mistery” žanrā, kad noziegums ir paveikts neiespējamos apstākļos, t.i. slēgtā telpā, bet noziedznieks var būt ikviens no romāna varoņiem. Šajā romānā Erkils Puaro uzsver, ka nozieguma atrisināšanas stūrakmens ir varoņu raksturu pārzināšana, izdarot loģiskus secinājumus par katru. Tas attiecināms arī uz nogalinātā personību – despotisku, temperamentīgu bagātnieku, kurš Ziemassvētku svinībās bija paredzējis paņirgt par saviem mantiniekiem. “Mirušais ir noslēpuma centrs, kurā fokusējas viss pārējais! Mums dziļi jāietiecas Simeona Lī sirdī un prātā, lai kaut ko atrastu. Jo cilvēka dzīve un nāve neattiecas tikai uz viņu vien. Tas, kas piemitis viņam, tiek nodots tālāk – tiem, kas nāk pēc viņa…”

Detektīva atrisinājums meklējams asinīs, kas simboliski bagātīgi izlijušas slepkavības vietā. Un vainīgais ir tas, kuru vismazāk tur aizdomās – loģiski taču!

Deivids Sušē Erkila Puaro lomā

Stāstu krājums “Piedzīvojums ar Ziemassvētku pudiņu”apvieno piecus stāstus par Erkilu Puaro un vienu par mis Mārplu. Stāsti apvienotā formā ir izdoti 1960.gadā, tomēr gandrīz visi ir uzrakstīti krietni agrāk. Krājums netiek vērtēts izcili, tomēr tie ir ļoti cienījami, intriģējoši mazā formāta darbi, kas neatkāpjas no labākajām Kristi tradīcijām. Ziemassvētkiem visatbilstošākais, protams, ir titulstāsts – par ārzemju prinča rubīna meklējumiem angļu savrupnamā, kurš gatavojas Ziemassvētku sagaidīšanai. Šajā stāstā Kristi ir ielikusi savas atmiņas par bērnības Ziemassvētkiem lielā radu mājā, tajā valdošo jauko atmosfēru un brīnišķīgajām maltītēm.

Jauki, nelieli stāsti, kurus palasīt pirms iemigšanas.