Sniegoti ziemas vakari ir labākais laiks, kad iegrimt kādā garā un aizraujošā seriālā, tomēr vēlams bez līķiem un liekām asinīm. Atgriežoties pie ģimenes sāgām, varbūt kāds vēl atceras dāņu seriālu Monopols vai arī nedaudz ilgojas pēc ne tik senās Forsaitu sāgas. Ja tie bija jūsu gaumē, tad noteikti patiks viens no angļu TV jaunākajiem veidojumiem Downton Abbey.

No kreisās: vecā grāfiene, lēdija Kroulija un Grantemas grāfs

Milzīgā lauku īpašumā Jorkšīrā dzīvo Grantemas grāfa ģimene – Roberts Kroulijs (Hugh Bonneville) ar amerikāņu izcelsmes sievu Koru (Elizabeth McGovern) un trim gandrīz pieaugušām meitām – Mēriju (Michelle Dockery), Edīti (Laura Carmichel) un Sibillu (Jessica Brown Findlay). Neatņemama ģimenes sastāvdaļa ir vecā grāfiene, Roberta māte (Maggie Smith).

Trīs māsas: Edīte, Mērija un Sibilla

Viens no sižeta virzītājiem ir Dauntonas abatijas īpašais statuss – tas ir majorāts, kurā manto vecākais vīriešu kārtas pēcnācējs. Grāfam neviens nevar atņemt īpašumu, bet viņš nenosaka savu mantinieku. Saskaņā ar laulību līgumu grāfa bagātā amerikāņu sieva visu savu naudu ir ieguldījusi īpašumā, bet – angļu likumu ironija  – viņas trīs meitas to mantot nevar, un majorāta līgumu nekādi nav iespējams lauzt vai apiet. Lai atvieglotu netaisnību, vecākajai meitai Mērijai bija paredzētas laulības ar īpašuma mantinieku – tēva brālēna vienīgo dēlu. Stāsts par Dauntonu sākas 1912.gada aprīlī, kad Krouliju ģimene saņem vēsti par Titānika katastrofu, kurā abi radinieki ir gājuši bojā. Līdz ar to seriālā ienāk nākamais pēc kārtas mantinieks – grāfa ceturtās pakāpes brālēns, jurists no Mančesteras Metjū Kroulijs (Dan Stevens), un visa ģimene ir lielā neziņā par nākotni.

Tikpat liela uzmanība kā aristokrātu ģimenei seriālā ir pievērsta vērība arī Dauntonas kalpiem. To ir daudz, jo māja ir milzīga un jāņem vērā, ka tajos laikos nebija pieejamas daudzas mūsdienu ērtības, 1912.gadā tikai nupat sāk ievilkt mājās elektrību. Seriāla galvenais scenārists Julian Fellowes ir rakstījis scenāriju arī tādai filmai kā Gosfordas parks, un būtībā tieši šī filma, kurā smalki attēlota lielas muižas kalpu dzīve, iedvesmoja vienu no producentiem vērsties pie Fellowes ar domu par seriāla radīšanu.

Dauntonas abatijas kalpotāji

Saskaitīts, ka 1911.gadā par kalpiem strādāja aptuveni 1,3 miljoni cilvēku, kamēr lauksaimniecībā tika nodarbināti 1,2 miljoni, bet ogļu raktuvēs nepilns miljons. Tā bija liela un nozīmīga nodarbinātības nozare, pie kam paši kalpi darbu šādā lielā mājā uzskatīja par veiksmi – tas nebija viegls, bet labāks par citām perspektīvām. Tieši tāpat kā augšstāvā, arī apakšā valdīja stingra hierarhija, un neviens nebija tiesīgs to pārkāpt. Te ir savas intrigas un kaislības, bet neizbēgami abi mājas iedzīvotāju slāņi ir savstarpēji saistīti. Man patika attieksme, ar kādu kungi izturas pret kalpiem – tajā nav pazemošanas, augstprātības, tiek pieņemts, ka katrs zina savu vietu un darbojas saskaņā ar pieņemtajām normām. Tiek uzsvērts, ka bagātais ir darba devējs un viņa pienākums ir ļaut cilvēkam nopelnīt dzīvei iztiku.

Sibilla drosmīgā kostīmā

Dauntonas abatija sākumā atspoguļo tā saukto Edvarda laika ēru (1901-1910), kas atbilst franču Belle Epoque periodam – tas vienlaikus ir gan īss, skaists laiks ar savu arhitektūru un  modi, gan arī bagāts pārmaiņām. Anglijas šķiru sistēmu jau lēnām sāk šūpot sociālisma idejas un sufražistu kustība. Sekojošais Pirmais pasaules karš ilgu laiku pirmskara periodu bija parādījis kā tādu bezrūpīgu zelta laikmetu, tomēr tas ir iluzors traktējums, jo plaisa starp bagātiem un nabagiem bija ievērojama. Pirmais pasaules karš veica ievērojamas korekcijas, kas atspoguļotas arī seriālā (2.sezona beidzas 1919.gada Ziemassvētkos). Tā kā vīrieši aizgāja uz fronti , aptuveni 2 miljoni angļu sieviešu stājās to vietās, un karš būtība sekmēja feministu kustību. Tai pašā laikā, skatoties seriālu, neaizmirsīsim, ka tas ir idillisks un romantizēts priekšstats par Anglijas 20.gadsimta otro desmitgadi.

Krāšņa ārējā vide, izcils scenārijs, lielisks aktieru tēlojums – tas viss ir rezultējies 2012.gada Golden Globe par gada labāko TV seriālu. Septembrī sākas trešā sezona un par vienu no tās galvenajiem notikumiem būs lēdijas Kroulijas amerikāņu mātes ierašanas, kuru spēlēs oskarotā Shirley MacLaine. Nevaru vien sagaidīt viņas tikšanos ar tikpat spožo Maggie Smith!