Jacqueline Gnott. Dutch Girls Dancing

Varbūt pamanījāt pirms kāda laika portālā draugiem.lv Eiropas Parlamenta Informācijas biroja Latvijā veikto aptauju par attieksmi pret 8. martu. 46% respondentu Starptautiskā sieviešu diena asociējas ar ziedu dāvināšanu sievietēm, 11% iedzīvotāju domā, ka 8.marts ir parasta diena, bet 10% – padomju laika svētki. Tomēr tikai 5% aptaujāto uzskata, ka Starptautiskā sieviešu diena ir veltīta cīņai par sieviešu tiesībām. Liekas, 21. gadsimts, viss jau panākts, ko vēl viņas grib?

Nesen dāņu meitenes emuārā At the Lighthouse ieraudzīju interesantu video, kurā stāsta par Behdelas filmu testu, kuru 1985.gadā ieviesa Elisona Behdela. Behdelas tests ir vienkāršs – lai filma to izietu, tajā ir jābūt ainai, kurā divas vai vairākas vārdos nosauktas sievietes sarunājas savā starpā par jebko citu, izņemot vīriešus. Kaut vai tā būtu stereotipiski sievišķīga saruna par iepirkšanos vai krāsošanos. Izklausās vienkārši, vai ne? Un neticami, ka pēc aptuveni 2500 filmu analīzes atklājies, ka šo testu iziet tikai aptuveni puse filmu, bet izgāžas tik slavenas filmas kā  sāga par Hariju Poteru, Gredzenu pavēlnieks, Avatars un Zvaigžņu kari.

Sākotnēji kā joks domātā iecere būtībā atklāja nopietnu izklaides industrijas problēmu. Piedāvātajā video tiek analizētas filmas, kuras tika nominētas šī gada Oskaram, tātad – nopietns un kvalitatīvs kino ar lielu auditoriju. No desmit nominētajām filmām tikai divas (!) The Descendants un The Help iziet šo testu, pārējās filmās – Moneyball, The Tree of Life, Hugo, Extremely Loud Incredibly Close, Midnight in Paris, War Horse, The Artist – nav ainas, kurā sieviete sarunātos ar sievieti vispār vai vismaz par kaut ko citu, izņemot vīriešus. Galvenais secinājums, kas tiek no tā visa izdarīts: pat 21.gs. sieviešu dažādās un interesantās dzīves Holivudai neliekas pietiekami saistošas un pat neeksistējošas.

Un tomēr – ko sieviete grib? Vai vienkārši tikt pamanīta? Vai tomēr lielākā, īstenībā ļoti cilvēciskā vēlēšanās ir tikt adekvāti novērtētai. Manā darba dzīvē ir bijis gadījums, kad mēs ar kolēģi (sievieti) sirsnīgi apspriedām darba jautājumus un tikām draudzīgi norātas no priekšnieka puses – ar komentāru, ka klačoties varēsim vēlāk. Tas nebūtu tik sāpīgi, ja nebūtu skaidrs, ka analogā situācijā vīriešiem aizrādīts netiktu – jo vīrieši neklačojas, viņi apspriežas.

Tikai nepārspīlējiet! Sieviete dažreiz grib tik vienkāršas lietas, ka vīriešiem tas nekādi nepielec…

Sirsnīgs sveiciens visām sievietēm Starptautiskajā sieviešu dienā!