Kosmosa vesterns – šādi definēts žanrs  mani ļoti ilgi atbaidīja no seriāla “Firefly”, savukārt nemainīgi augstais reitings un daudzu sajūsminātās atsauksmes – pievilināja. Vienreiz es jau sāku skatīties, bet pirmās sērijas pirmā aina, kurā notiek šaudīšanās no visādiem nākotnes ieročiem un lēkāšana pa kosmiskiem ciņiem, nepārliecināja. Tomēr – uzcītīgie tiek atalgoti, un šovasar, tikusi pāri pirmajiem kadriem, es varēju gana ātri sākt sajūsmināties. Kādi aktieri, kādi notikumi!

Seriāla darbība notiek 500 gadus tālā nākotnē, kad cilvēce ir pārcēlusies uz citu zvaigžņu sistēmu. Pa šo telpu kursē neliels, “Firefly” klases kosmosa kuģis “Serenity”, kuru vada drosmīgais kapteinis Malkolms Reinolds un viņa vietniece Zoī Vašburna. Abi ir kara veterāni, kuri diemžēl cīnījušies zaudētāju pusē. Nesenajā karā uzvarēja Alianse – resursu izsmeltās Zemes pēdējo divu lielvaru – ASV un Ķīnas apvienība, kura nodibināja kontroli pār lielāko daļu cilvēces apdzīvoto planētu. Pēc kara Kapteinis nopirka vecu transporta kuģi, uzaicināja pie sevis strādāt Zoī, atrada stūrmani – asprātīgo Hobanu (kurš vēlāk kļuva par Zoī vīru) un mehaniķi – apburošu meiteni Keiliju. Tā kā Kapteinis ir diezgan pragmatisks cilvēks un principā nesmādē arī kontrabandas un citus šaubīgus darījumus, viņa komandā ir Džeins Kobs – vīrs ar lielu spēku, bet nelielām smadzenēm. Vēl viena komandas unikāla sastāvdaļa ir Ināra Serra, Alliance regulated companion jeb augstas klases prostitūta, kuras atrašanās uz kuģa tam nodrošina respektu un pielaidi augstākas klases planētām. Tie ir seši cilvēki, kuriem ļoti drīz pievienojas vēl trīs sēriju pastāvīgie varoņi – priesteris Šepards Buks un jauns ārsts Simons ar savu pusjukušo māsu Riveru. Visi deviņi kuģa iemītnieki, neskatoties uz dažādajiem raksturiem un uzskatiem, laika gaitā kļūst kā viena liela ģimene, kura viens otru nenodod un nepamet nelaimē.

Mal: Tell you, Zoe, we get a mechanic, get her up and runnin’ again, hire a good pilot, maybe a cook. Live like real people. Small crew, them as feel the need to be free, take jobs as they come. Ain’t never have to be under the heel of nobody ever again. No matter how long the arm of the Alliance might get, we’ll just get ourselves a little further.

Seriāla radītājs ir Džoss Vedons (Joss Whedon), kura kontā vēl pirms “Firefly” ir slavenā “Bafija” un ar to saistītais “Eņģelis”, tādēļ nedaudz dīvaina ir TV sabiedrības FOX neticība režisora spējām radīt kvalitatīvu produktu – seriāls piedzīvoja tikai vienu sezonu ar 13 sērijām tikai tādēļ, ka tika raidīts ļoti neizdevīgā laikā, pie kam pāris sērijas, tai skaitā pilots, netika parādītas vispār. Fanu lielais sašutums par netaisnību gan neatjaunoja seriālu, tomēr ļāva Vedonam uzfilmēt seriāla sīkvelu – filmu “Serenity“, kura korekti atrisināja uzsāktās sižeta līnijas.

“Serenity”

2517.gadā pēc Zemes laika nekas jau tā īsti nav mainījies – cilvēku varbūt ir vairāk, tehnoloģijas smalkākas, bet cilvēka daba jau paliek tā pati – mūžīgā cīņa par varu un ietekmi, kāre pēc naudas un vēlēšanās mīlēt un tikt mīlētam… tikai nedaudz kosmiskā gaisotnē. Laiki ir nemierīgi, kuģa komanda ir avantūristiska un piedzīvojumus alkstoša – You got a job, we can do it, don’t much care what it is. Kuģojot kosmosa, jāuzmanās gan no Alianses drošībniekiem, gan no dažiem agrāk iemantotiem ienaidniekiem, gan arī no kosmosa telpas ļaunākā murga – rīveriem, zvērīgiem necilvēkiem (Zoe: If they take the ship, they’ll rape us to death, eat our flesh, and sew our skins into their clothing. And if we’re very, very lucky, they’ll do it in that order.) Bet ir jau gana daudz jauku un mīļu lietu: Zoī un Holdenam ir apskaužamas laulāto attiecības, Malkolms un Ināra ir samīlējušies viens otrā, bet cītīgi to slēpj, Keilijai dikti patīk jaunais dakteris, bet viņš diemžēl savas simpātijas izrāda kā barbars un ir ļoti noraizējies par savu māsu; dīvainā kārtā draudzīgu kopsaucēju atrod pat brutālais Džeins un priesteris.

Veldons vēlējās radīt seriālu, kurā savdabīgā veidā apvienotos nākotne ar pagātni un izveidotos tagadne, bet tajā nebūtu visādu izdomātu citplanētiešu vai cēlu pasaules glābšanas problēmu, drīzāk – kā atrast darbu, izkļūt no nepatikšanām utt. Uzņemšanas laukumā izdevās radīt draudzīgu, sirsnīgu atmosfēru, un tas ir pilnībā jūtams seriāla garumā. Klasiskie sci-fi paņēmieni apvienojumā ar dzīvesgudru scenāriju, pievienojot atmiņā paliekošus varoņus, ir radījuši lielisks stāstu, lielisku izklaidi. Žēl, ka tikai 13 sērijas (kuras es reiz zināšu no galvas).