Ians Renkins. Krusti un mezgli / no angļu val. tulk. Vanda Tomaševiča. – Rīga: Zvaigzne, 2009. (Ian Rankin. Knots and Crosses (1987.) (Inspector Rebus, #1)).

“Krusti un mezgli” ir tradicionāls policistu detektīvs, darināts pēc jau zināmas piegrieztnes. Edinburgas sabiedrību ir sakustinājuši ārkārtas notikumi – viena pēc otras ir nolaupītas pusaugu meitenes, kas drīzumā tiek atrastas nogalinātas. Skotijas policija metas meklēt noziedznieku, to dara arī viens no tās ilggadējiem darbiniekiem – detektīvs Džons Rēbuss. Kā jau ierasts, slepkava ir manīgs viltnieks, kas tik viegli rokās nedodas un krietnu laiku lasītājs tiek vazāts pa skotu policijas aizkulisēm un detektīva Rēbusa dzīves peripētijām. Šajā romāna krietni lielāka vērība tiek pievērsta galvenā varoņa personībai, bet noziegums drīzāk kalpo par fonu, lai vēstītu par Rēbusa armijas pagātni SUV-ā.

Detektīvs Rēbuss nav nekāds izcili pozitīvais tēls – drīzāk padrūms, nedraudzīgs tips, šķirtenis ar lielu emocionālo problēmu nastu, kas romāna gaitā izrādās posttraumatiskā stresa sekas. Protams, ka Rēbusa pagātne tiek sasaistīta kopā ar tagadnes noziegumu, bet to visu caurvij mīlas dēka un viskija aromāts. Es domāju, ka tas nebūs slikts vērtējums, ja es teikšu, ka Renkina pirmais romāns par Rēbusu ir nedaudz vecmodīgs (rakstīts pirms 25 gadiem), tomēr krietns krimiķis. Tas neaizsit elpu no pārsteiguma,bet noteikti atbilst savam žanram un kārtējo reizi te var izbaudīt stāstu par policistu, kam nav laika paēst, tikai kafija un cigaretes, darbs un nesakārtota privātā dzīvē. Rēbusam toties ir viens liels pluss – viņam patīk lasīt grāmatas un to viņa mājās ir daudz. Interesanti, ka sākotnēji Renkins nemaz nebija domājis, ka raksta detektīvu, kas varētu būt iemesls tam, kādēļ Rēbuss brīžiem ir tāds nevarīgs un apjucis. Apjukumu gan varētu izskaidrot ar romāna sižetā iekļautajiem Rēbusa atmiņas zudumiem, tomēr tradicionālajam mačo tipa policistam viņš ir nedaudz par pasīvu.

Renkins šobrīd ir jau uzrakstījis 18 romānus par inspektora Rēbusa piedzīvojumiem. Latviski sekojošā hronoloģijā jau ir iznākušas šādas Rēbusa sērijas grāmatas: 12. grāmata “Ūdenksritumi” (“The Falls“), 9. grāmata “Gaisa dārzs” (“The Hanging Garden“) un 2. grāmata “Paslēpes” (“Hide and Seek“). Vispār jau pirmo sērijas grāmatu “Krusti un mezgli” arī būtu vērts lasīt kā pirmo, jo šeit tiek atklāts diezgan būtisks Rēbusa pagātnes notikums, kas ir ietekmējis gan viņa profesijas izvēli, gan personības izveidi.

Nav man skaidrs, kādēļ izdevniecība ir izvēlējusies uzlikt uz vāka saukli “Noslēpumainā Skotijas vēsture aizraujoša detektīvromānā”, jo nekādas Skotijas vēstures te gan nav (ja ar to netiek saprasta vazāšanās pa Edinburgas pazemi pāris lappušu garumā). Tas būtībā tikai maldina īstenus krimiķu cienītājus. Iespējams, ka iederīgāka te būtu Edinburgas pieminēšana, jo romānā autors to ir padarījis par būtisku sastāvdaļu atmosfēras radīšanai, vairākkārt uzsverot pilsētas nepievilcīgo, tūristiem parasti nerādīto pusi. Maldinošs kārtējo reizi ir grāmatas vāks – nekādi gotiskie kapakmeņi romānā nepiedalās, nerunājot nemaz par sieviešu kurpēm, viss ir daudz ierastāk.

Labi nostrādāts, cienījams pirmais krimiķis par inspektoru Rēbusu.