Svīre_No sākumaMāra Svīre. No sākuma līdz Ziemassvētkiem. – Zvaigzne, 2011.

Māras Svīres stāstu krājumu izvēlējos nosaukuma vadīta, jo nav jau mums daudz Ziemassvētku tematikai atbilstoša lasāmā. Nosaukums atstāj pozitīvas un raitas grāmatas iespaidu, un tādā tā arī izrādījās. Krājumu veido vienpadsmit stāsti, kurus viegli var iedomāties publicētus kāda žurnāla vai laikraksta literārajā sadaļā – tie izklaidē, bet sižetos ietvertā nelielā mistikas piedeva rada svētkiem piederošu noskaņu.

Krājums sākas ar stāstu “Mezgls”, kurā notiekošo lasītājs vēro ar čūskas acīm, savukārt stāstā “Blandonis… mīļais” rakstniece atļauj lasītājam pašam minēt, kam veltīta nosaukumā minētā uzruna. Stāstos “Pa ķieģelim” un “Trešais brālis” galvenā tēma ir atriebība, kas, kā zināms, vissaldākā ir labi nostāvējusies. Katrā stāstā ir ietverts kāds negaidīts, brīžiem pat mistisks pavērsiens, kas notiekošajam piešķir kādu īpašu noti – spilgti tas jūtams stāstos “Zaļais jātnieks”(man patika visvairāk), “Elpa” un “Egļu katedrāle”, kuros notikumi skaidrojami tikai ar spocīgu citas pasaules klātbūtni. Iespējams, visneskaidrākā ideja man šķita stāstos “Brīvais cilvēks” un “Uz rītiem no Ēdenes”, kur pirmajam noderētu vēl papildu slīpējums, bet otra klātbūtne šajā krājumā man nešķiet īsti iederīga. Ziemassvētku garam visatbilstošākais ir stāsts “Trīs asaru lāses”, kurā brīnumainā kārtā iegūta kaklarota iegūst asiņainu tonējumu, lai beigās baznīcā nogultu uz Dievmātes kakla.

Egļu galotnes pēkšņi sakustējās, pavisam bez vēja, dīvainas varas sapurinātas. No katedrāles griestiem sāka birt spožās zvaigznītes. Tūkstoši, miljoni, mirādes. Planēja, lidoja, zvārojās. Gaiss mirguļoja, žilbināja. Silvija nodomāja, ka tiek aprakta, bet nejuta ne baiļu, ne nožēlu. Viņa padevīgi aizvēra acis. Vieglās sniegpārslas kusa uz sejas un ritēja pār vaidiem kā asaras. Varbūt tās patiešām bija asaras, jo vēsā vakara gaisā plaksti tā nespētu kaist, lai ledus kristāliņus vienā brīdī pārvērstu lāsēs.

Negaidiet no stāstiem pārāk daudz – tā ir viegls, nesarežģīts lasāmais, kas pirmssvētku gaisotnē neuzbāzīgi atgādinās par vērtībām, kuras visvairāk tiek akcentētas tieši šajā laikā. Tomēr ierasti nervozajās dienās tas varētu palīdzēt iegūt kādu mieram un pārdomām veltītu minūti.