Nesen komentāros Diāna man jautāja, kā es orientējos grāmatu piedāvājumā un kur es tās visas ņemu. Sākumā man šķita, ka nekā īpaši jau es neorientējos, kā jau visi ar karti un kompasu sekoju savām vēlmēm veikalā, bibliotēkā un internetā. Tomēr Lasītāja mani pamudināja izklāstīt savu necilo pieredzi plašāk, un var jau būt, ka tiešām kādam noder.
Domāju, ka lielu daļu, ja ne visus, cītīgos lasītājus laiku pa laikam grāmatu plauktu priekšā piemeklē frustrācija. Ar to es domāju tādu izmisīgu stāvokli kā: “nekas man vairs nepatīk”, “pats nezinu, ko es gribu”, “gribu lasīt visu uzreiz” utt. utml. Pirms es sāku apkopot savas lasīšanas domas emuārā, tāda situācija man bija diezgan regulāra un savā ziņā lasāmā izvēles grūtības bija pierasta lieta. Neteikšu, ka šobrīd manas izvēles mokas būtu būtiski mazinājušās, jo problēmas ir izlasīt visu gribēto, tomēr bezmērķīga un izmisīga klimšana pa veikalu vai bibliotēku ir beigusies, jo iekāroto grāmatu es atrodu ātri un pēc tam nododos grāmatmīļa klusajam prieciņam – parakņāties pa plauktiem, meklējot noslēptus dārgumus.
Domāju, ka pirmais solis lielākais skaidrības iegūšanai grāmatu izvēlē būtu atbilde uz jautājumu – ko īsti es gribu lasīt? Cilvēku vēlmes var būt ļoti dažādas – kāds vēlas izlasīt visas tās grāmatas, kuras “vajadzētu” izlasīt, kāds ir iemīļojis noteikta žanra grāmatas, vēl citam šķiet, ka obligāti ir jābūt lietas kursā par visu jaunāko literatūru, bet vēl kādam ir vienkārša vēlme izklaidēties. Daudzlasītāji pārsvarā šīs lietas miksē, jo nav jau iespējams apvaldīt savu ziņkārību un iebāzties pat tādā lauciņā, par kuru jaušams – nebūs lāgā. Es sāku ar to, ka atradu vairākus sarakstus, kurus veidoja “must-read” grāmatas (var apskatīt augšējā joslā zem “Grāmatlistēm”). Daļu no sarakstu grāmatām es gan biju jau lasījusi, bet bija arī tādas, par kurām es nezināju neko. Divarpus gadu laikā no sarakstiem esmu izlasījusi apmēram 30 grāmatas, un savu reizi tie ir palīdzējuši apjukuma brīdī izvēlēties lasāmo. Protams, tādu sarakstu angliski runājošā pasaulē ir gana daudz – varētu vēl pieminēt kaut vai The Guardian the top ten books vai grāmatu 1001 Books You Must Read Before You Die. Šādus sarakstus var atrast arī konkrēta žanra cienītāji, piemēram Top 100 Science-Fiction, Fantasy Books. Sarakstiem gan ir viens liels mīnuss – tie pārsvarā atspoguļo tikai vienas pasaules daļas viedokli, un ārpus sarakstiem paliek daudz labas literatūras, kas angliski runājošā vidē nav populāra.
Kādā brīdī es atklāju, ka man patīk lasīt grāmatas pa tēmām, piemēram, par vampīriem vai Franču revolūciju, vai gadalaikam atbilstoši. Lai piemeklētu grāmatas, es rakņājos pa izlasēm, ko veidojuši citi grāmatu entuziasti, pārsvarā iekš Goodreads vai Livelib.ru. Regulāri lasu krievu lasītāju kopienu chto-chitat.livejournal.com un bookmix.ru. Tā nu ir sanācis, ka dažādus portālus angļu valodā es vairāk izmantoju informācijai, savukārt ar krieviski lasošajiem man ir līdzīgākas gaumes, kā arī viņu aprakstītās grāmatas bieži ir nezināmas angļu pasaulei.
Protams, ka agri vai vēlu, lasot citu domas par izlasīto, pievēršu uzmanību iepatikušos recenziju autoriem un sekoju viņu pārdomām arī tālāk. Ja man ar kādu lasītāju sakrīt domas par grāmatām (te labi noder Goodreads opcija compare books), tad ir vērts paskatīties, kas vēl ir viņa mīļāko grāmatu sarakstā. Diemžēl man nav sanācis, ka kāds reāls, pazīstams cilvēks būtu ieteicis tādu grāmatu, no kuras es būtu bijusi sajūsmā (jo pārsvarā es esmu tā, kura uzmācas ar grāmatām apkārtējiem), tādēļ vados pēc virtuālo grāmatdraugu ieteikumiem.
Lai sekotu grāmatām, kuras tiek izdotas Latvijā, izmantoju Nacionālās bibliotēkas izdoto biļetenu Latvijas jaunākās grāmatas, kas iznāk divas reizes mēnesī. Te var ieraudzīt ne tikai daiļliteratūru, bet arī interesantus jaunumus, kuri netiek plaši reklamēti vai grāmatnīcās ir kautrīgi noslēpušies, tai skaitā dažādus autorizdevumus un novados izdotās grāmatas. Protams, ka apskatu arī grāmatu reklāmas dažādos preses izdevumos un šo to sadzirdu pa Latvijas radio, tomēr neteikšu, ka tas mani daudz ietekmē. Daudzas recenzijas latviešu presē no mana viedokļa ir pārāk virspusējas vai pat vāji slēpti reklāmas raksti.
Īsi par grāmatu ieguves vietām. Pirmajā vietā, protams, ir bibliotēkas, un manā gadījumā tās ir Rīgas Centrālās bibliotēkas filiāles. Nesen lasīju interviju ar vienu pensionētu skolotāju, kura žēlojās, ka grāmatas ir dārgas, bet bibliotēkās viņa nevar nosēdēt. Pilnībā viņai nepiekrītu, jo grāmatas izsniedz uz mājām, un īstenībā man nav nekādas vajadzības pirkt visu to, ko es izlasu (daiļliteratūru jau nu noteikti nē). Mans dzīvoklis nav no gumijas, un pati neesmu oligarha sieva, tādēļ grāmatu iepirkumi ir limitēti. Nenoliegšu, ka gadās “norauties”, bet tad es cenšos pirkt literatūru, kas nav pieejama bibliotēkās, interesantus non-fiction, kā arī jau pārbaudītus rakstniekus. Latviešu grāmatas pērkot, es sekoju atlaidēm grāmatnīcās un pēc iespējas eju uz grāmatu izstādēm. Regulāri aizstaigāju uz antikvariātu “Planēta” Lāčplēša ielā, tomēr bieži tur iet nevaru, jo vienmēr kaut ko nopērku 🙂 Ja kāroto grāmatu nav iespējams atrast bibliotēkā, izmantoju arī i-book, pieredze ir tikai pozitīva.
Grāmatas krievu valodā (ja nav atrodamas internetā) meklēju grāmatnīcu tīklā “Polaris”, “Intelektuālā grāmata” Barona ielā, lielajā veikalā Jēzusbaznīcas ielā. Grāmatas angļu valodā līdz šim es pirku bookdepository.com, tomēr pēc tam, kad to nopirka amazone, cenas vairs nav tik simpātiskas; pēc vecākām grāmatām ieeju Robert’s Books Dzirnavu ielā. Faktiski jau nav iespējams uzskaitīt visas vietas, kur mani atrod grāmatas, te es dalījos tikai ar gadiem iestaigātām takām.
Tas bija tāds ātrs pārskrējiens pa tēmu, varbūt kāds uzzināja kaut ko jaunu. Pilnīgi noteikti es kaut ko būtisku aizmirsu. Labprāt uzklausīšu citu orientierus grāmatu izvēlē un ieguvē 🙂
Jūn 01, 2013 @ 13:47:05
Labs ieraksts un tēma 🙂
Vairākiem paziņām brauciens pie mums ciemos uz Londonu patiesībā ir apslēptā nolūkā sapirkt lētas grāmatas labdarības veikalos un grūtāk atrodamas grāmatas parastajos veikalos. Es daru otrādi: katrreiz Rīgā aizeju uz Otro elpu un savācu čupu padomju laikā izdotu grāmatu par pāris latiem. Tad var arī eksperimentēt, paņemot nedzirdētus autorus ar interesantiem vākiem un vārdiem.
Jūn 01, 2013 @ 15:19:59
Ja es pārsvarā lasītu angliski, tad droši vien arī taisītu tādas ekskursijas, jo cenas varētu būt ļoti simpātiskas. Otrā elpā es neesmu bijusi, varētu kādreiz aizstaigāt un paskatīties, vai tur kādam manas grāmatu sērdienes nenoder.
Jūn 01, 2013 @ 17:09:23
Lieliska tēma un interesanta pieredze.
Patiesībā līdz šim arī neesmu īpaši domājusi par to, kā izvēlos grāmatas lasīšanai. Bet skaidrs, ka tagad būs par to jāuzraksta kaut ko plašāk. 🙂
Jūn 01, 2013 @ 18:40:26
Prātoju, ka šobrīd diezgan bieži man ir dilemma starp to, ko vajadzētu izlasīt un gribētos izlasīt, mūžīgie kompomisi.
Jā, nu uzrādi tu arī savas “sēņu vietas” 🙂
Jūn 03, 2013 @ 09:50:33
Ļoti nopietna pieeja.
Es parasti skatos uz kaudzīti, nu labi, kaudzi, kas kaut kā ir sakrāvusies, un gribu visu uzreiz, bet neko konkrēti… Un arī pērku to, kā nebūs bibliotēkā, tātad lielākoties grāmatas svešvalodās, dzeju (bet to arvien mazāk, laikam kļūstu veca) un citādas dīvainas lietas. Vai to, ko gribu tepat un tūlīt — visticamāk, lai noliktu kaudzē. Bet īsti godīgi pret latviešu izdevējiem, autoriem un tulkotājiem tas nav.
Jūn 03, 2013 @ 11:10:40
Man jau šķiet, ka mana pieeja ir diezgan parasta, man viekārši patīk meklēties pa grāmatu čupām gan reāli, gan virtuāli.
Diemžēl es neesmu tik bagāta, lai godīgi pirktu latviešu izdotās grāmatas – kādu, kādreiz, protams, bet vispār grāmata mīkstajos vākos 200 lpp. biezumā par Ls 9 manī izraisa skopuma lēkmi (tas īstenībā ir cits, plašs jautājums – ko mēs lasām un ko mēs pērkam).
Jūn 08, 2013 @ 12:53:47
Kad tā apdomāju, tad es rīkojos līdzīgi un vienmēr mani iekšēji plosa divi pretspēki – ko vajadzētu izlasīt un ko gribu izlasīt. Tomēr savā ziņā izvēli izdarīt vieglāk kā agrāk, jo aizvien skaidrāk apzinos, ko vēlos un kādas ir manas lasīšanas intereses. Blogā esmu savākusi visādus sarakstus, pēc kuriem ik pa laikam orientējos, lai nepazaudētu ceļu.Tad, protams, Goodreads iespaidojos no draugiem, divām lasītāju grupām un jaunākajiem izdevumiem. Arī no mūsu pašu blogeriem mani regulāri kāds sakārdina ar grāmatas apskatu 🙂
Tā kā uz grāmatu pirkšanu man joprojām ir liegums, tad izlīdzos ar bibliotēku (Valmieras bibliotēkā ir plaša izvēle un pārsvarā agri vai vēlu dabūjamas liela daļa jaunāko grāmatu), draugu dāvinājumiem un ko tur slēpt, arī pāris avotiem par kuriem laikam nevajadzētu runāt 😉 Kad pirku grāmatas, tad izmantoju grāmatnīcu atlaides (tik tiešām neceļas roka pirkt grāmatu pa 10 Ls, ko pēc izlasīšanas aiznesīšu uz bibliotēku). No Amazones neesmu pirkusi un Book Depository tomēr tās cenas arī ne pārāk priecē. Ja nebūtu draugi Krievijā, tad kā viens no normāliem variantiem būtu http://www.litres.ru/ Bez jau zināmā Gūtenberga, labs avots vecākām grāmatām ir http://ebooks.adelaide.edu.au/
Jūn 08, 2013 @ 13:38:04
Kā gan tu, nabadzīte, dzīvo ar liegumu pirkt grāmatas 😉 Esmu to mēģinājusi, bet galarezultātā man sanāk norauties un iztērēties krietni par daudz, tādēļ es tā bišķiņ sev šad tad atļauju.
Priekš angļu grāmatām droši vien ideāla vieta būtu Kasima piesauktie labdarības veikali Londonā, bet pieņemu, ka Internetā arī tādi ir atrodami, man tikai nav bijusi milzu vajadzība meklēt.
Jūn 08, 2013 @ 13:42:44
Nav jau tik traki, kad sapirkts un sadāvināts vairāk kā spēju izlasīt 🙂
Atcerējos, ka ir tāds http://www.betterworldbooks.com/ Tur ir arī lietotās grāmatas. Šķiet, ka kādā blogā tika pieminēts.
Jūn 08, 2013 @ 15:38:32
Es ar vislabākiem nolūkiem ziemā Goodreads saliku visas savas grāmatas, kas man gaida mājās uz lasīšanu, bet takas uz veikalu un bibleni vienalga nav aizaugušas 🙂
Ā, tā saite ir laba, tikai ASV, neesmu no aizjūrām neko sūtījusi.
Jūn 08, 2013 @ 15:49:29
Ir arī brālīgs veikals Anglijā http://www.betterworldbooks.co.uk, grāmatas atnāk maķenīt ātrāk nekā no ASV. Piedāvājums, protams, abās vietās atšķiras, bet, kā jau lietoto grāmatu veikalā, tikpat viss strauji mainās, ja meklē kaut ko konkrētu un ne pārāk populāru, regulāri jāseko līdzi. Nav ļoti lēts, bet labdarīgs, par sūtīšanu nav jāmaksā (nesaprotu, kā viņiem izdodas gūt peļņu no latviešiem vai austrāliešiem) un tur ir arī jaunas grāmatas (ja nu grib arī autoram atvēlēt kādu labumu). Man tieši gaidāms sūtījums no aizjūrām, kad pienāks, ielikšu miglainu, spīdīgu bildi. 🙂
Jūn 08, 2013 @ 20:44:40
Vispār arī man tagad grāmatas izvēlēties ir daudz vieglāk. Kad nerakstīju blogu, grāmatas izvēlējos haotiskāk un biežāk sanāca lasīt ne gluži to, ko gribētu. Man liekas, ka ar manu pašreizējo lasāmo sarakstu man pietiktu kādiem gadiem desmit, bet tas joprojām papildinās. Tā kā laika ir maz, bet vērtīgu grāmatu pat ļoti daudz, tagad tās izvēlos uzmanīgāk, līdz ar to daudz retāk gadās izlasīt grāmatu, kas man nepatīk.
Agrāk grāmatas ņēmu bibliotēkā un dāvanā parasti lūdzu dāvanu kartes no grāmatnīcām. Tagad tās ir vairākas bibliotēkas, interneta veikali, pa reizei nelegāli iegūtas e-grāmatas vai audio grāmatas (šito laikam skaļi nevar teikt), mans neizsīkstošais grāmatu plaukts, apmaiņa ar draugiem/ paziņām, arī LV grāmatnīcas (ja vien neatrodu kādu labāku variantu).
Kāpēc es nebiju dzirdējusi par “Intelektuālā grāmata””? Tur grāmatas tikai krievu val.?
Jūn 08, 2013 @ 22:08:37
Jā, lasāmā saraksts pieaug regulāri, un tie sivēni rakstnieki raksta tik vēl un vēl 🙂 Es šogad sev ieviesu opciju “nepabeigtās grāmatas”, jo tomēr ir grāmatas, ar kurām galīgi nesader.
“Intelektuāajlā grāmatā” ir grāmatas tikai krievu valodā, un viņi specializējas uz zinātnisko literatūru, nedaudz daiļliteratūras. Kādreiz es tur dzīvojos pa psiholoģiju, tagad vairāk pa vēsturi un mitoloģiju. Var arī pasūtīt no Krievijas, tāpat kā Polaris (ja nu ko dāsni internets neizsniedz).
Jūn 09, 2013 @ 22:29:41
Ā, nu skaidrs. Krieviski gan es nelasu, lai gan varbūt vajadzētu mēģināt. Vienīgi attur tas, ka sākumā tā lasīšana būs ļoti lēna, bet, protams, var jau sākt ar mazumiņu. 🙂
Sep 27, 2015 @ 14:37:27
Es parasti ļaujos sajūtām- tā grāmata, kura tajā brīdī uzrunā, to arī lasu! Grāmatas pašas mani atrod 🙂
Feb 15, 2017 @ 19:33:15
Krieviski vajadzētu lasīt visiem, ļoti labi attīsta smadzenes!