Soču olimpiādes vērošana ir pārņēmusi manu blogošanas laiku, tomēr jāatceras vismaz par ikmēneša grāmatu apskatu. Ļoti daudz mani interesējošu jaunumu gan nav, droši vien izdevēji saspringst pirms Ziemassvētkiem un janvāris ir tāds tukšāks laiks.

Nauda ar LatvijasVarbūt joprojām nedaudz skumstat pēc aizejošā latiņa – šai naudiņai ir veltīts fotogrāfiju un stāstu albums Nauda ar Latvijas dvēseli (autora izdevums). Grāmata hronoloģiski vēsta par notikumiem, kas saistīti ar šo naudu gan pirmās, gan padomju, gan mūsdienu Latvijas laikā.

Par pagātnes notikumiem stāsta arī decembrī izdotā 13. tradīciju burtnīca “Slēgtās zonas stāsti” (starpnozaru mākslas grupa “Serde), kura būs īpaši interesanta kurzemniekiem, jo tajā apkopotas Kurzemes piekrastes iedzīvotāju atmiņas par bijušajām padomju laika slēgtajām teritorijām, kas atradās pie jūras. Stāsti un materiāli iegūti 2012. gada ekspedīcijā. Interesanti, ka stāstījumos saglabātas kurzemnieku valodas īpatnības.

Visus modes un apģērbu vēstures interesentus varētu piesaistīt divas grāmatas:  Herieta Vorslija “Mode. 100 būtiskas idejas” (Jānis Roze), kas atskatās uz sieviešu modi vairāk nekā 100 gadu garumā, un praktiski lietojamā Bredlija Beiju “Stila akadēmija” (Zvaigzne ABC), kurā apskatīti 48 figūru tipi un tiem atbilstoši stilista padomi.

Enārs_Pasakas, kas liekTā kā latviski erotika ir retums, jāpiemin franču rakstnieka Žana Pjēra Enāra pasaku krājums “Pasakas, kas liek nosarkt Sarkangalvītēm” (JLV). Kā var noprast, te tradicionālās pasakas ir pārstrādātas erotiskā gaumē.

No pieaugošā fantāzijas grāmatu klāsta jāpiemin, protams, Nīla Geimena “Okeāns ielas galā“(Zvaigzne ABC), par kuru nu jau ir uzrakstījuši gandrīz visi blogeri, kas saņem grāmatas no Zvaigznes. Pēc atsauksmēm spriežot, Geimens savu rakstītprasmi nav zaudējis. Otra fantāzijas grāmata ir Džeimss Dašners “Labirinta gūstā” (The White Book), kura Goodreads figurē kā populāra jauniešu distopija.

Kasparavičs_ZemudensParasti gan es nerakstu par bērnu grāmatām, bet šoreiz gribu atzīmēt, ka iznākusi jauna, man mīļa autora Otfrīda Preislera grāmata “Laupītājs Hocenplocs” (Zvaigzne ABC), kā arī lietuviešu rakstnieka Ķēstuta Kasparaviča “Zemūdens stāsts (Zvaigzne ABC). Lietuvieti pieminu, jo kādu laiku jau interneta bilžu krājumos satiekos ar viņa jaukajām, mīlīgajām ilustrācijām, un prieks, ka šis autors ne pirmo reizi ir iepazīstams arī latviski.

Detektīvi: Žans Luks Banaleks (īstajā vārdā Jörg Bong) “Drāma Bretaņā”  (Jumava) – pirmais romāns sērijā par komisāru Dipēnu un kārtējais Džona Grišama trilleris “Likumu pasaules valdnieks“, kurā atkal jurists cīnās ar ļaunajiem zāļu ražotājiem (Zvaigzne ABC).

Par janvārā grāmatām tas nu būtu viss.

Balsošana Lielajā lasīšanā tuvojas beigām (līdz 16. februārim) un, godīgi sakot, man viss šis process pagaidām nav radījis pārliecību, ka tas tiek darīts, lai tiešām veicinātu tautas vēlmi lasīt, drīzāk tāds pasākums, kas izdomāts par godu Kultūras galvaspilsētas titulam.  Laiks balsošanai tika atvēlēts krietni par īsu, reklāmas ir bijis pārāk maz, arī kampaņas izvēlētais laiks ir diezgan neveiksmīgs. Ceresim, ka tas viss beigās nebūs galīgi bezcerīgi – un balsojiet, kas to vēl nav izdarījis!

Advertisements