Mairita mani ir uzrunājusi dalīties savās atmiņās par bibliotēkām. Nekas nevarētu būt vienkāršāk – kā es sāku uz tām piestaigāt sākumskolas gados, tā arī droši vien turpināšu tipināt vecumdienās. Domāju,ka iemesli bibliotēkas apmeklējumam man ir tādi paši kā vairākumam. Pirmkārt, materiālu apsvērumu dēļ, jo sen jau maciņā staigātu vēji, ja man vajadzētu nopirkt visu, ko man ienāk prātā izlasīt. Otrkārt, bieži vien iekārotā lasāmviela vairs nav nopērkama pat antikvariātos un “otrās rokas” veikalos. Tie ir praktiski iemesli, jo man nav tādu izteiktu fetišisma lēkmju, kad vajag vienkārši pastaigāt starp grāmatplauktiem un ieelpot sējumu smaržu. Taču zināms nomierinošs efekts šādām pastaigām piemīt, un visās vietās, kur ir daudz grāmatu, es jūtos kā mājās.

P.J.Crook The Library (2013)
Vispirms es gāju uz piemājas bērnu bibliotēku, tad izaugu līdz pilsētas bibliotēkas rajona filiālei. Abas nu jau sen ir beigušas savu eksistenci, bet toreiz es uz tām ceļoju regulāri, ņemot maksimālo grāmatu skaitu ( nu ko jūs gribat, toreiz taču nebija interneta un multenes rādīja vienreiz dienā pa 20 minūtēm). Skolas bibliotēka netika bieži apmeklēta, jo grāmatu izvēle tur nebija liela un vietējā bibliotekāre spēja nobiedēt pat visdrosmīgākos bērnus. Tad esmu gājusi uz dažādām augstskolu bibliotēkām, bet drīzāk piespiedu kārtā, jo dažus materiālus nekur citur nevarēja atrast; arī Nacionālajā nekad neesmu sēdējusi − nepatika man tas kolhozs ar nervozajām darbiniecēm. Manējās − gan pēc vajadzības, gan atmosfēras − bija Misiņi un “fundene”. Tagad tas šķiet tik eksotiski − rakņāties pa kartīšu katalogiem, rakstīt pieprasījumus, sarūgtināties par atteikumiem un svinīgi stiept savu čupiņu uz rakstāmgaldu, lai nākamās stundas konspektētu drūmā nolemtībā. Misiņi bija silti un draudzīgi, ar ietilpīgām koka bufetēm, savukārt “fundenes” augstceltnē cauri staigāja vēji un ziemās pat sala pirksti.
Pēdējos gadus es eju uz Rīgas Centrālo bibliotēku (jo īstenībā jau citas izvēles nav), un man tā lielākoties patīk − grāmatu klāsts ir labs (tikai dažkārt vajadzīga pacietība) un attieksme (ar pāris izņēmumiem) ir pretimnākoša un zinoša. Man vispār nav augstu prasību pret publisko bibliotēku darbiniecēm, jo viņu alga, godīgi sakot, nav samērojama ar mūsdienu izvirzītajām prasībām, un, paskatoties uz daļu publikas, kas dirn pie datoriem, jau laicīgi gribas iedzert kaut ko nomierinošu. Kā lasītājam man gribētos labākas telpas, jo no visām četrām Rīgas bibliotēkas filiālēm, kur es iegriežos, tikai vienai ir jaunas, speciāli bibliotēkas vajadzībām renovētas telpas, pārējās − vienkārši pielāgotas. (Īstenībā gribētos gan mūsu dārgos Rīgas pašvaldības vadītājus aizvest ekskursijās uz citām Latvijas pilsētām, lai viņi ieraudzītu, kāda izskatās moderna bibliotēka.)

Lynn Shaler. La Collection Privee (2004)
Ja atceras bērnību, tad es nevarētu teikt, ka mani kāds būtu diži virzījis uz lasīšanu.Protams, ka mājās bija grāmatas, taču es neteiktu, ka mani vecāki pēc garas darba dienas rūpnīcā un ikdienas rūpēm rautos pirms gulētiešanas palasīt grāmatiņu (droši vien, kā lika galvu uz spilvena, tā aizmiga). Tādēļ man ir grūti pateikt, vai dažādie lasīšanas veicināšanas pasākumi, kurus rīko bibliotēkas, kā arī tagadējās skaistās bērnu nodaļu telpas un lielais grāmatu klāsts, tiešām palielinās to cilvēku skaitu, kas arī pieauguši izjūt vajadzību pēc grāmatu lasīšanas. Man jau šķiet, ka vienkārši ir noteikts, konstants cilvēku procents, kam tas ir svarīgi. Protams, ir nozīmīgi uzsvērt grāmatu lasīšanas nozīmi un piedāvāt ērtus apstākļus, bet es neticu, ka cilvēks bez iekšējas vajadzības, tikai pienākuma vadīts (“jo tas ir stilīgi”), sāks intensīvi lasīt grāmatas.
Lasīšanas rituāls būtībā vispirms sākas ar lasāma izvēli un ieguvi, t.i. lasītājām jebkurā gadījumā ir jāprecizē, ko tieši viņš vēlas lasīt, kādā formātā un kur iegūt lasāmo. Bibliotēka savā ziņā ir viena no mana lasīšanas rituāla sastāvdaļām, jo vajag staigāt gar plauktiem, izvēlēties lasāmo (nevajag domāt par cenu un grāmatplauktu ietilpību), atstiept mājās, censties lasīt (jo nopirktā grāmata jau nekur nepazudīs, bet bibliotēkas grāmatai ir termiņš), šķendēties, ka atkal paņemts par daudz, pagarināt termiņu / aizmirst pagarināt termiņu, aiznest grāmatu atpakaļ puslasītu / nelasītu, specifiski blogerim − marinēt grāmatu pie sevis, kamēr uzrakstās atsauksme, ar atvieglojumu atdot bibliotēkā izlasīto kaudzīti… un visu sākt no sākuma. Tā nu tas notiek, un tā tam būs būt.
Cik esmu ievērojusi, tad cītīgs bibliotēkas apmeklētājs ir Baltais Runcis, lūgšu viņu dalīties ar atmiņām. Vai vēl kāds skumtu bez bibliotēkām?
Apr 25, 2016 @ 08:52:48
Es šad un tad mēdzu iegriezties bibliotēkā. Ko citu darīt, ja gribas izlasīt kādu klasisku vērtību, kuras grāmatnīcā nav? Turklāt grāmatas ir dārgas un laba literatūra nenoveco.
Apr 25, 2016 @ 10:59:43
Tam jau tās bibliotēkas domātas – uzkrāt vērtības un apgaismot sabiedrību. Man gan šķiet, ka grāmatas nav tik dārgas, cik mūsu pirktspēja maza.
Apr 25, 2016 @ 11:24:37
Ienāca prātā vēl viens apstāklis, varbūt pat būtiskāks par pirktspēju. Grāmatas aizņem vietu. Lieliem lasītājiem – daudz vietas. Mammai vienulaik bija tik daudz grāmatu, ka vienkārši nebija vietas jaunām un daļu nācās vienkārši izmest laukā. Mest laukā grāmatu – man tas ir kaut kā morāli ļoti grūti pieņemami. Atdot kādam – it kā var, bet vērtīgākās grāmatas tāpat negribēsies atdot. Savukārt nevērtīgākās diez vai kādam vajadzēs. Vai vēl trakāk – atdod kaut ko vērtīgu un pēc tam nejauši piefiksē, ka tavs dārgums iestūķēts krāsnī. Bibliotēka šīs problēmas lieliski atrisina.
Apr 25, 2016 @ 20:23:53
Tā jau laikam ir, jājūt iekšēja vajadzība lasīt. Tomēr domāju, ka ar pasākumiem var parādīt, cik lasīšana var būt forša un interesanta ārpus skolas obligātajiem rāmjiem.
Pirmspēdējā rindkopa man atgādināja, ka pēdējais brīdis pagarināt paņemtajām grāmatām termiņu 🙂
Apr 25, 2016 @ 23:20:37
Jebkurā gadījumā lasītgribošie bērni ir pelnījuši foršus tusiņus, kā arī jāņem vērā, ka šobrīd grāmatām kā izklaidei ir daudz vairāk nopietnu konkurentu nekā tas bija manā bērnībā.
Tie termiņi tagad vienmēr pienāk par ātru 🙂 Skolas gados man bija neērti no bibliotekāres, ka es atkal tik ātri visu esmu izlasījusi.
Apr 26, 2016 @ 10:18:09
Vienubrīd sāku uztraukties, ka manā pagasta bibliotēkā aptrūksies lasāmā, sāku pārlasīt. Toties tagad tie plaukti šķiet bezgalīgi un neizlasāmi.
Apr 25, 2016 @ 20:34:00
Paldies par stafetes nodošanu. Mēģināšu rīt sakārtot domas un atmiņas un, ja sanāks, tad arī uzrakstīt. Ja nesanāks, tad uzrakstīšu parīt.
Apr 25, 2016 @ 23:22:44
Nu tu šad tad piemini savu bibliotēku, izdomāju, ka būsi īstais 🙂
Mai 18, 2016 @ 22:41:39
Atmiņas par bibliotēkām. – BALTAIS RUNCIS
Jan 27, 2017 @ 23:04:36