Jā, teorētiski lasāmnedēļas laidiens bija paredzēts reizi nedēļā, tikai noteikumos netika paredzēts, kas tiek darīts nelasāmnedēļas gadījumā. Un nu man ir divas jaukas nedēļas, kad es neesmu lasījusi gandrīz neko, kas būtu iederīgs blogošanā par grāmatām. Lielākoties no šī laika es esmu rakstījusi, nedaudz psihojusi un kārtējo reizi sev solījusies neko neatstāt uz pēdējo brīdi. Labi, kaut kas kulturāls jau arī bija manā dzīvē.

29.-30.10. Biju uz divām Ingmara Bergmaņa filmām Rīgas kinofestivāla ietvaros. Iespaidīgi, protams, atklāju sev Harietu Andersoni kā izcilu aktrisi. Un negaidīts bija atklājums, ka Bergmanis abu filmu beigās skatītājam iedod konfekti − arī drūmā dienā var atrast gaišo. Kopumā man likās dīvaini, ka Bergmaņa skatē viņa simtgadei par godu tika rādītas tikai četras filmas, turklāt viena (populārākā) darbdienas vidū. Skatei bija vairāki zviedru sponsori, kuri varēja taču nežmiegties un noorganizēt vismaz nedēļu Bergmaņa kino. Zāle bija pilna, par ko savukārt liels brīnums bija kinokritiķim, kas izteicās pirms filmām. Viņi [kino dzīves organizētāji] laikam gan nav pareizi novērtējuši skatītāju. Pēc filmu noskatīšanās nolēmu, ka Šēberga grāmatu par Bergmani es tālāk nelasīšu − kam man vajadzīgas tās viņa tenkas, tad jau labāk izlasīt kaut ko par Bergmaņa daiļradi.

31.10. Grāmatu vlogere stāsta, ka Helovīna laika lasījumos jābūt sekojošām sastāvdaļām: pleds, ķirbis, Bāskervila suns (t.i. briesmīgs mājdzīvnieks), garšīgs dzēriens, baisa mūzika un šausminoša grāmata. Nav jau grūti to noorganizēt, bet es izvēlējos pahelovīnot ar vienu vecu filmu − Hičkoka “Psyho”. Vienkārši dzirdēju krievu kinokritiķa Antona Doļina top3 šausmenes: “The Shining”, “A Nightmare on Elm Street” un “Psycho”. Pēdējā jau vispār tāda mājīga filma, abas pārējās mani nemaz nevelk pārskatīt.

01.11. Sākas gada jaukākais mēnesis − kas var būt labāk par drēgnu tumsu, juhū! Informācijas meklējumu procesos atrodu, ka Nacionālā bibliotēka šogad sākusi izdot “Literatūras ceļvedi”, kas paredzēts bibliotēkāru uzmanības pievēršanai “augstvērtīgai un kvalitatīvai literatūrai”. Man šķiet, ka es jau pavasarī to biju atklājusi, bet veiksmīgi par to aizmirsusi. LNB vajadzētu ieviest abonēšanas pogu, lai katrs interesents sev uz e-pastu saņem ziņu, ka iznācis jauns numurs. Nezinu, vai tas daudz līdzēs, ka mēnesī pastāsta par 15-20 grāmatām, bet tā nav slikta iniciatīva. (Lai gan stipri atgādina manus “Subjektīvos grāmatu jaunumus”, ha-ha, laikam jau tādēļ par šo gadu es neko neesmu uzrakstījusi, ka to sākusi darīt LNB 🙂 ).

03.11. Patīkamu pildspalvu meklējumos ieklīstu Jāņa Rozes grāmatnīcā un nopērku Janas Egles  stāstu krājumu “Svešie”. Iepriekšējais − “Gaismā” − man tīri labi patika. Sāku trolejbusā lasīt, un konstatēju, ka tie jau atkal ir stāsti par dzīves pabērniem. Nezinu, vai man patiks to lasīt. Īsai lasīšanai pirms gulētiešanas izķeksēju no plaukta Alises Hofmanes “The Red Garden”, jo tā grāmata ir plāna un sastāv no maziem, savstarpēji saistītiem stāstiņiem.

Nākamajā nedēļā darbdienās nebija nekādas izklaidējošas kultūras, tikai besis par divām lietām. Sestdienas vakarā varu izpūst gaisu un pabesīties nu jau par abstraktiem tematiem, jo tviterī izlasu vienu tvītu, kur cilvēks uzskata, ka 21. gadsimta jaunietim latviešu literatūras stundās ieteicamajā lasāmvielā ir “ap 10% lasītvērtas literatūras”. No tā saraksta, ko vinš ir publicējis, vismaz puse, manuprāt, latvietim tiešām ir jālasa. Labi, lielos romānus varam izlaist, bet neviens jaunietis nav tik debils, lai nespētu izlasīt piecas Skalbes pasakas vai pāris Blaumaņa noveles. Kad tad vēl viņš to lasīs, ja ne skolā? Izskolo mankurtus un tad brīnās, ka izaug pasuga “ubi bene ibi patria”.

Sestdienas vakarā pabeidzu skatīties seriālu “A Discovery of Witches”. Deboras Harknesas grāmatu es nelasīju, jo atsauksmes nebija cildinošas, bet kino izvērtās pietiekami simpātisks raganu un vampīru mīļotājiem − tāds maigais vakara pasaciņas variants, protams, bet Metjū Guds kā galvenais vampīrs man tīri labi patika un meitene arī simpātiska. Ielikšu uz beigām melanholisku dziesmu, kas ir seriāla dziesmu listē. Nākamā nedēļa jau nebūs daudz jautrāka.